Jak prowadzić sprawy prawne - odkrycie 2020! - Dla prawników

kancelaria adwokacka gdańsk

Sprawy karne

Sprawy karne są jedną z dziedzin, którą zajmują się kancelarie adwokackie. Prowadzenie różnych spraw karnych jest jedną z wielu usług oferowanych przez adwokatów. Sprawy karne można podzielić na obronę oskarżonego, zatrzymanie, areszt oraz li

Jak  prowadzić sprawy prawne - odkrycie 2020! - Dla prawników kancelaria adwokacka gdańsk
st żelazny. W zakresie obrony oskarżonego adwokat oferuje udzielenia pomocy prawnej na każdym etapie postępowania. Obrona oskarżonego polega na niczym innym, jak na ustaleniu linii obrony danego klienta. Jeśli chodzi o sprawy związane z zatrzymaniem, to osoba, która jest zatrzymana przez policję może się domagać pomocy adwokata. Ogólnymi zadaniami adwokata w przypadku spraw karnych jest udzielenie pomocy prawnej swojemu klientowi. W sytuacji kiedy klient jest pozbawiony wolności i przebywa w areszcie śledczym lub zakładzie karnym adwokat może się z nim spotkać w miejscu, w którym aktualnie przebywa oskarżony. Wycena usług związanych z prowadzeniem spraw karnych jest mocno uzależniona od potrzeb indywidualnych klientów oraz sytuacji, w której się znajdują.


Czym jest gałąź prawa

Prawo jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg różnych norm i przepisów prawnych, dlatego konieczny jest podział na różne działy. Gałąź prawa to nic innego, jak określony podzespół norm prawnych, które ze względu na wybrane kryterium stanowią spójną całość. Istnieją dwa podziały gałęzi prawa - jeden to podział ze względu na metodę regulacji, a drugi to podział ze względu na przedmiot regulacji. W podziale prawa za względu na metod regulacji można wyróżnić prawo wewnętrzne, w ramach którego znajduje się prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo podatkowe. Można wyróżnić jeszcze, poza prawem wewnętrznym, prawo międzynarodowe. W ramach drugiego podziału gałęzi prawa ze względu na przedmiot regulacji można wyróżnić prawo autorskie, prawo budowlane, prawo dziecka, prawo o ruchu drogowym, prawo naukowe oraz wiele innych. Podział prawa na poszczególne gałęzie jest przeprowadzony na dwa sposoby, które biorą pod uwagę inny czynnik podziału.


Lista organów adwokatury

Można wyróżnić kilka organów adwokatury na szczeblu centralnym. Warto jednak się dowiedzieć, czym adwokatura w ogóle jest. Według definicji adwokatura to nic innego, jak ogół adwokatów oraz aplikantów adwokackich. W związku z tym istnieją następujące organy adwokatury: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, Wyższa Komisja Rewizyjna. Przedstawione organy adwokatury są rozróżniane na szczeblu centralnym, z kolei na szczeblu regionalnym istnieją izby adwokackie, skupiające adwokatów i aplikantów adwokackich. Organami takiej izby adwokackiej są zgromadzenie izby, okręgowa rada adwokacka, sąd dyscyplinarny oraz komisja rewizyjna. Ciekawostką dotyczącą organów adwokatury jest to, że Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie oraz zespoły adwokackie posiadają osobowość prawną. Jak łatwo się domyślić, najwyższym ciałem samorządu jest Naczelna Rada Adwokacka, w skrócie NRA, natomiast w rejonie jest to okręgowa rada adwokacka.


Pojęcie osobowości prawnej

Prawo jest bardzo szeroką dziedziną, która obejmuje wiele pojęć i zagadnień. Jednym z pojęć, które są mocno związane z prawem, jest określenie osobowości prawnej. Osobowość prawna jest to pojęcie, które określa zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Osobowość prawna jest immanentnie związana z powstaniem osoby prawnej, dlatego że bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć. Przy wyjaśnianiu pojęcia osobowości prawnej warto także przyjrzeć się pojęciu zdolności prawnej. Zdolność prawna jest to nic innego, jak zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków w prawie cywilnym. Zdolność prawna jest atrybutem zarówno osób fizycznych, jak i jednostek organizacyjnych. Jest to pojęcie nie ulegające stopniowaniu, można albo posiadać zdolność prawną, albo nie. Jest także niezbywalna, nie można się jej zrzec, ani ograniczyć. Izby adwokackie oraz zespoły adwokackie są przykładami organizacji, które posiadają osobowość prawną.